Variantu zda zakoupit cyklotrenažér nebo rotoped řeší spousta lidí rozhodujících se jaký stroj domů koupit. Cyklotrenažer se dnes stal jakousi módou a tak jej bohužel kupují často i lidé pro které by byl klasický rotoped vhodnější, jen neznají klady a zápory jednotlivých řešení. Obecně platí, že cyklotrenažér je vhodný pro sportovnější charaktery šlapání, kdežto rotopedy spíše pro kondiční domácí užití u televize ať už na spalování tuku, kondici či rehabilitace. Najdou se ale i modely slučující výhody cyklotrenažerů a rotopedů (např. Kettler Race či Kettler Ergorace), které mají tak široké možnosti nastavení rámu a zátěží že na nich může šlapat žena s pohodlným posedem u televize, stejně jako aktivní cyklista zalehnout do řidítek pro extrémní sportovní trénink.
Další možností je pak cyklistický trenažér, do kterého umístíte své kolo a trénink si odjedete na něm. Tuto variantu ale volí jen opravdoví cyklistický nadšenci, jelikož kolo osazené v trenažéru zabírá hodně místa a hlavně šlapání na něm je vlivem styku pneumatiky s cyklotrenažérem velmi hlučné a na provoz v obytné místnosti pro většinu lidí nepřijatelné.
Obecné rozdíly:
- většinou je cyklotrenažér hlučnější, protože používá čelisťovou brzdu která „šustí". Intenzita hluku je pak dána kvalitou brzdných destiček (vyjímku tvoří modely s tichou magnetickou brzdou), více na stránce Jako vybrat cyklotrenažér
- cyklotrenažér má ryze sportovní posed srovnatelný s klasickým kolem, kdežto rotopedy mají posed poměrně pohodlný s rovnými zády (tedy pokud zvolíte na Vaši výšku rotoped ergonomicky vhodný při sledování televize nejste shrbení s hlavou vykloněnou nahoru, ale sedíte rovně)
- cyklotrenažér je vždy v porovnání s rotopedem srovnatelné kvality dražší
- cyklotrenažér umožňuje ve většině případů nastavení poměrně velkých zátěží vhodných na sportovní trénink, u rotopedů je to výsadou některých dražších programovatelných modelů